Збережемо первоцвіти!

В кожну пору року ліси національного природного парку «Голосіївський» вражають своєю величчю та різнобарвними кольорами. Особливо привабливі лісові масиви ранньою весною, коли після довгої зими в лісі починають з’являтись первоцвіти. Широкий спектр первоцвітів представлений в парку. Є дуже рідкісні види, занесені до Червоної книги України, такі, як підсніжник білосніжний, сон розкритий, сон лучний, цибуля ведмежа. Чимало серед них яскравих представників, наприклад, різні види рястів, які поки що добре представлені в парку, але страждають від діяльності людини. Всі вони потребують захисту, збереження та відтворення. В парку багато квітучих рослин кожної пори року. Але на найбільшу увагу заслуговують саме первоцвіти – ранньовесняні рослини, які мають короткий річний життєвий цикл (їх надземна частина живе лише кілька тижнів на рік, навесні). Розбудова житлових масивів та значне рекреаційне навантаження можуть призвести до скорочення поширення, або навіть знищення цих видів. Зберегти їх – наше завдання.

Сон розкритий, або широколистий (Pulsatilla patens)

Первоцвіти відкриті для людей. Але люди не повинні ділити між собою цінну природну спадщину. Краще, коли зусилля щодо захисту життя рослин стануть нашими спільними!

Людина не може жити без природи – вона її часточка. Навесні людей особливо тягне до природи. Перше, що викликає бурхливі емоції, це первоцвіти – рослини, які символізують пробудження і відновлення життя після довготривалої зими. Вони не лише нагадують про зміну пори року, первоцвіти — окраса нашої землі, їх значення дуже велике для лісових екосистем.

Науковці з сумом визнають, що саме первоцвіти найбільше потерпають від людини, їх значно більше зривають порівняно з літніми травами, бо скучили протягом зими за живим і зеленим, за яскравими кольорами.

Підсніжник білосніжний, або звичайний (Galanthus nivalis L.)

Більше за всіх гинуть тендітні рослини в лісових масивах, розміщених поблизу людського житла. 

В НПП «Голосіївський» велика увага приділяється збереженню первоцвітів НПП «Голосіївський». Про це свідчить підготовлений кольоровий альбом «Первоцвіти – тендітна усмішка весни. Ранньовесняні рослини НПП «Голосіївський», який вийшов у світ у 2014 році. Це максимально повне зведення первоцвітів, що зростають на території парку. Ви можете його знайти в багатьох школах Києва або завітати для ознайомлення в адміністрацію парку.