Зозулині сльози яйцевидні (Listera ovata)
Зозулині сльози яйцевидні – одна з перших орхідей, що з’являються в лісах НПП «Голосіївський». Квітування рослини можна побачити у травні. Як і всі представники родини Орхідних, занесена до Червоної книги України (2009).
Рослину легко впізнати по двох широких овальних листках, які супротивно розташовані на стеблі на значній відстані від землі. Між листками доволі високо (до 30 см) піднімається тонке стебло, яке закінчується багатоквітковим видовженим суцвіттям. Життєвий цикл цієї ранньовесняної орхідеї проходить доволі швидко, і на початку літа її вже можна не шукати – надземна частина відімре повністю до наступної весни.
Квіти у зозулиних сліз яйцевидних непоказні – невеличкі, зеленуваті, проте утворюють багато нектару і саме цим приваблюють чисельних дрібних комах. Видовжені частини квітки начебто стікають по стеблу, що і обумовило назву рослини.
На території НПП «Голосіївський» ця лісова орхідея утворює чисельні популяції в урочищі "Теремки", де зростає в дубово-грабових лісах та на узліссях, а також в дубово-ясеневих лісах заказника «Лісники».