Рослини НПП «Голосіївський». Зустріч з лісовими орхідеями

Представники родини Орхідні завжди привертали до себе увагу оригінальністю, витонченістю та ефектністю своїх квітів, і це стосується не тільки тропічних видів, але й наших місцевих.

У лісових масивах НПП «Голосіївський» зростає близько 10 різноманітних видів орхідних – всі вони занесені до Червоної книги України.

Познайомимось з двома видами з роду Коручки, які квітують у Парку в липні.

Коручка чемерникоподібна
Коручка чемерникоподібна квітує

 

Коручка пурпурова
Коручка пурпурова перед квітуванням

Коручка чемерникоподібна Epipactis helleborine. Цей вид є найбільш поширеним представником роду Коручка в НПП. Перш за все, це пов’язано з ширшим спектром екологічних умов, в яких зростає коручка чемерникоподібна порівняно з іншими видами орхідних. Також цей вид добре витримує помірний вплив антропогенних навантажень. 
Поодиноко її можна зустріти по всій території Парку, але найбільшу чисельність та добру життєвість коручка чемерникоподібна все ж таки має на ділянках з найменшим впливом рекреації, а саме – на заліснених «островах» в заболоченій малодоступній долині р. Віта (південна частина Парку). На початку липня в дубово-ясенево-липовому лісі на одному із «островів» нам вдалось нарахувати біля 70 екземплярів цієї орхідеї. Рослини різної висоти та віку майже всі квітували. Це був початок квітування (в «китицях» ще багато бутонів, а деякі екземпляри взагалі повністю лише бутонізують). Коручка чемерникоподібна квітує довго – протягом майже всього літа.

Коручка чемерникоподібна
Коручка чемерникоподібна перед початком квітування

Коручка чемерникоподібна – доволі висока орхідея, яка може сягати до 80 см заввишки. Вона має широкі яйцевидні листки зеленувато-пурпурового кольору з добре помітними дугоподібними жилками, а також чисельні квіти, зібрані в густу китицю. А коли рослина відцвітає, її стебло з плодами можна побачити до пізньої осені.

Коручка пурпурова Epipactis purpurata. Ця орхідея – більш рідкісна. На відміну від попереднього виду, на території НПП «Голосіївський» вона зростає лише в урочищі Голосіївський ліс, адже пов’язана з дубово-грабовими лісами. 

Коручка пурпурова
Коручка пурпурова отримала назву завдяки кольору стебла

Особливість цієї орхідеї не обмежується тільки специфікою середовища існування, вона відрізняється і зовнішнім виглядом. Коручка пурпурова має фіолетові стебла, при основі вільно-обгорнуті гострими фіолетовими піхвами. Листки сіро-зелені, з нижньої сторони – фіолетові. Густе багатоквіткове суцвіття перед квітуванням та на його початку поникле. Квітка має декілька відтінків: зовні – бруднувато-зеленувато-біла, з середини – світло-фіолетова. 

Розмножуються коручки насінням та кореневищем. Тому важливо не зривати квітки, щоб дати можливість дозріти насінню, яке потім проросте і продовжить життя цих надзвичайно цікавих та цінних орхідей.

Коручка пурпурова
Коручка пурпурова
Коручка пурпурова
До самого початку квітування квітконос коручки пурпурової має пониклу верхівку
Коручка пурпурова
Коручка пурпурова на початку квітування