Вивчення сучасного стану популяції борсука європейського на території НПП «Голосіївський»

Одним з напрямків загальної інвентаризації фауни на території НПП «Голосіївський» є вивчення сучасного стану популяції борсука європейського (Meles meles) – надзвичайно цікавого представника нашої фауни, відомого своїми довгими маршрутами, великими містечками, зимовою сплячкою і, на жаль, підвищеним інтересом з боку браконьєрів.

Ці дослідження були розпочаті ще у 2014 році, коли борсук був оголошений символом року (за підсумками круглого столу з питань моніторингу та охорони хижих ссавців, який пройшов в рамках ХХ теріологічної школи-семінару восени 2013 року в Карпатському НПП).

Борсук європейський
Вхід в нору борсука в урочищі "Лісники", південна частина НПП "Голосіївський"

Поняття «види-символи» вже давно активно використовується для розвитку природоохоронних ініціатив в усьому світі. Види-символи – це особлива категорія видів, які добре відомі кожній людині і сучасна історія популяцій яких тісно сплетена з історією самої людини у тій чи іншій місцевості, країні, континенті. Їхня охорона, як правило, залежить майже виключно від ставлення до них людей, і успіх кожної природоохоронної активності цілком визначається лише одним – загальним рівнем культури сучасного природокористування, рівнем відповідальності кожної пересічної людини за долю таких видів.

Борсук європейський
Від борсучого містечка в різні боки можуть відходити кілька стежок – до водопою, джерела смачної їжі, туалету (такий є неподалік від кожного поселення)

НПП «Голосіївський» тоді також приєднався до цієї надзвичайно цікавої та потрібної природоохоронної акції – було розпочато детальне вивчення сучасного стану популяції борсука на території парку. Першим етапом цих досліджень став збір даних про зустрічі особин цього виду ссавців або знахідки слідів їх життєдіяльності в межах Парку. Потім, за результатами аналізу цих данних, були приблизно визначені ділянки, перспективні для пошуку борсучих нір (постійних «містечок», тимчасових).

Борсук європейський
«Головний» вхід в борсуче містечко поблизу ур. Церковщина

За цей час, при активній допомозі працівників відділу державної охорони, на території Голосіївського лісу науковцями НПП виявлено 6 нір борсука, в тому числі 2 виводкові та 3 тимчасові; ще 1 нора виявилась кинутою внаслідок обвалу.

У першій половині серпня поточного року було проведено дослідження поселень борсука в межах Лісниківського ПНДВ – тут виявлено 3 житлові виводкові нори. Всі вони були сфотографовані та зафіксовані за допомогою GPS, крім того, в місцях їх розташування зроблені описи біотопів.

Борсук європейський
Зоолог парку (ст. наук. співробітник Андрієвська О.Л.) обстежує борсуче містечко поблизу ур. Церковщина

Проте, в лісах НПП «Голосіївський» є чимало ще необстежених нами заповідних або просто важкодоступних куточків,  які можуть стати чудовим притулком для обережних борсуків. Тож дослідження території НПП у пошуках борсучих нір та їх майже невловимих господарів продовжуються.

Борсук європейський
Іноді вхід у нору обвалюється внаслідок зсуву ґрунту або падіння дерева. Тоді борсуки його відновлюють (по можливості) або проривають інший
Борсук європейський
Борсуче поселення не завжди розташовується на схилі яру або пагорба, іноді тварини риють його просто на рівній ділянці в густому мішаному лісі – під корінням дерева або вивернутим корчем