Обстеження екостежки "Лісники" з метою її оновлення
14 січня 2020 року був здійснений польовий виїзд в Лісниківське природоохоронне науково-дослідне відділення національного природного парку «Голосіївський» робочої групи для обстеження маршруту еколого-пізнавальної стежки «Лісники» у складі: заступника директора з науково-дослідної роботи – нач. відділу Прядко О.І., заступника директора – нач. відділу рекреації Години О.О.; начальника Лісниківського ПНДВ Хрунова В.О., провідного юрисконсульта Мормуля П.Ф. В роботі цієї групи також взяли участь співробітники науково-дослідного відділу Андрієвська О.Л. та сектору відтворення та використання природних екосистем – Саган М.
Еколого-пізнавальна стежка «Лісники» вже майже 20 привертає увагу як науковців, так і мешканців міста Києва та прилеглих сіл. Вона була прокладена за сприяння Програми розвитку ООН в Україні у 2000 році і проходила від с. Конча-Заспа до с. Лісники. По ній був підготовлений путівник (колектив авторів Інституту ботаніки НАН України, Інституту зоології НАНУ та працівників Мінекології України).
В перші роки після створення НПП «Голосіївський» (2007 р.) обладнання екостежки не підтримувалось, оскільки частина маршруту проходить заповідною зоною. У зв’язку з тим, що в останні роки законодавством дозволяється проводити в заповідній зоні піші екскурсії, було вирішено частково оновити стежку: переглянути маршрут, додати до інформаційного блоку сучасні дані про природні комплекси цієї частини Лісниківського ПНДВ, визначити оглядові точки тощо.
Цікавим об’єктом на екостежці є ділянка лісо-болотного комплексу в долині р. Віта: тут, у дубово-ясеневих лісах, весною домінує цибуля ведмежа – реліктовий вид, занесений до Червоної книги України (2009). Цей комплекс більше 30 років розвивається природним шляхом – численні відмерлі дерева стали середовищем існування різноманітних мохів, лишайників і грибів, місцями набуваючи доволі чудернацького вигляду. Саме ці, не тільки лісові, а й болотні екосистеми є притулком для багатьох видів рослин і тварин.
На оновленому маршруті екостежки «Лісники» можна буде більш детально ознайомитись з унікальною природою цієї частини НПП «Голосіївський»: для цього вносяться деякі зміни у маршрут та розташування точок розповідей, визначені місця для прокладання «перехідних містків».
Даний виїзд став першим етапом у підготовці до прокладання нового маршруту еколого-пізнавальної стежки «Лісники». У майбутньому для виявлення особливостей сучасних природних комплексів, облаштування та підготовки путівника по цій екостежці необхідно буде здійснити ще кілька весняних і літніх виїздів.