Робота з виявлення гнізд хижих птахів

В рамках проведення наукових досліджень з інвентаризації тваринного світу НПП «Голосіївський» (програма «Літопис природи»), а також на виконання наказу Міністерства екології та природних ресурсів України №557 від 29.12.2016 р. «Щодо збереження видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України», зоологами НПП при активній участі співробітників служби охорони здійснюються постійні польові дослідження по виявленню гнізд рідкісних видів птахів, зокрема –хижих.

Такі дослідження зазвичай проводяться у два етапи.

Перший етап досліджень проводився в осінньо-зимовий період (з листопада до початку березня), коли дерева стоять без листя – це найбільш сприятливий час для пошуку гнізд. Загалом на території НПП було виявлено 11 великих гнізд, які можуть належати хижим птахам. Зокрема, на території заказника «Лісники», на одному з невеличких островів посеред болота було знайдено гніздо, яке за попередніми даними належить орлану-білохвісту, або сіруватню (Haliaeetus albicilla) – одному з найбільших хижих птахів Європи, занесеному до Червоної книги України. 
 

Гніздо орлана-білохвоста
Гніздо, яке за попередніми даними належить орлану-білохвосту
Гніздо орлана-білохвоста
Гніздо, яке за попередніми даними належить орлану-білохвосту

Другий етап відбувається протягом всього гніздового сезону у птахів: в цей час знайдені раніше гнізда обстежуються для з’ясування, які з них були заселені в цьому році і яким саме видом птахів. 

У 2018 році за результатами весняних обстежень з’ясувалось, що частина гнізд навесні не була заселена або навіть за зимові місяці почала руйнуватись. Але в деяких гніздах птахи все ж таки загніздились і навіть вивели пташенят, проте це були не «червонокнижні» види – канюк звичайний, крук.

Обстеження виявлених нежилих гнізд тривають, адже з появою пташенят батьки змушені значно частіше відвідувати свої гнізда аби нагодувати малечу, тож їх присутність виявити легше.