Зимова підгодівля лісових тварин

У людей зима асоціюється зі святами та веселощами – Новий рік, Різдво, різноманітні зимові розваги (санчата, ковзани, лижі, ліплення снігових баб, будівництво снігових фортець тощо).

А от для лісових мешканців – це час суворих випробувань на виживання внаслідок нестачі кормів: листя з дерев і кущів опало, пожухла трава сховалась під сніговою товщею, і прогодуватись стає дуже важко. Тому підгодівля диких тварин взимку відіграє дуже важливу роль у збереженні їх популяцій. В першу чергу це стосується великих ссавців, адже чим більша тварина – тим більше їжі їй потрібно. З таких ссавців на території національного природного парку «Голосіївський» звичайними є козуля європейська (Capreolus capreolus) і свиня дика, або кабан (Sus scrofa), в порівняно незначній кількості мешкає лось європейський (Alces alces).

Підготдівля диких тварин
Підгодівля диких тварин взимку відіграє важливу роль у збереженні їх популяцій

Щоб допомогти їм пережити зимову нестачу кормів працівники відділу державної охорони парку заготовляють сіно, віники з гілок листяних порід дерев, кукурудзу тощо. Після утворення снігового покриву все це періодично викладається на спеціально облаштованих кормових майданчиках. Такі майданчики зазвичай робляться у малодоступних для сторонніх людей місцях, які тварини часто відвідують і де почувають себе спокійно.

Підгодівля диких тварин
Місце, обладнане для підгодівлі диких тварин
Підгодівля диких тварин
На місці підгодівлі можна побачити численні сліди лісових мешканців

25 січня 2019 року, в рамках щорічних природоохоронних заходів по підгодівлі диких звірів взимку, на території Лісниківського ПНДВ працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду за участі співробітників наукового відділу НПП було проведено чергову підгодівлю – для лісових мешканців було викладено сіно, розвішано кормові віники та розсипано кукурудзу в качанах. Крім того, у спеціально облаштованих для цього солонецях було розміщено шматки солі-лизуна, яка компенсує копитним зимову нестачу мінеральних речовин.

Підгодівля лісових тварин
Працівники НПП "Голосіївський" розвішують кормові віники

Ці кормові майданчики відвідують не тільки великі тварини, а й дехто з лісової дрібноти: травинки сіна і сухі листочки з віників, що падають на землю, залишки зерна приваблюють сюди зайців, білок, мишоподібних гризунів, деяких зимуючих птахів (круків, сойок, сорок, синиць та інших).

Проте слід пам’ятати, що підгодівля диких тварин без міри може призвести до їх адаптації до легкого добування кормів і відвикання від природного кормодобування.

Підгодівля диких тварин
Один з традиційних елементів зимової підгодівлі тварин - кукурудза
Підгодівля диких тварин