Обережно - жабенята!
Червнева спека значно збільшила кількість бажаючих відпочити на берегах водойм. На території НПП «Голосіївський» одним з основних осередків такого відпочинку є Голосіївські (Дідорівські) ставки – після робочого дня або у вихідні мешканці столиці поспішають сюди поодинці, парами, цілими родинами чи навіть великими компаніями.
Але при цьому люди чомусь часто забувають, що Голосіївські ставки розташовані в межах об’єкту природно заповідного фонду, то ж є місцем проживання, домівкою для різноманітних водних і коловодних видів тварин. І спостереження за життям цих тварин додасть багато незабутніх вражень і цікавих спогадів (наприклад, фото, відео) до вашого відпочинку на березі водойм.
Ось, наприклад, зараз у водах Голосіївських ставків завершився період перетворення пуголовків на повністю сформованих жаб і відбувся вихід цих молодих амфібій на суходіл для переходу до лісу. Так-так, саме до лісу, адже не всі земноводні живуть у воді постійно – є такі, що відвідують водойми лише у період розмноження для відкладання ікри (ропухи сіра та зелена, жаби трав’яна та гостроморда, часничниця, квакша).
По життю жаб’яча молодь – дуже самостійна, адже весь період свого розвитку у воді вони проходять без нагляду та турботи батьків, які полишили водойми вже через кілька днів після відкладання ікри.
Помітити юних амфібій на суходолі нелегко: зачаївшись, вони стають схожі на маленькі камінчики, що просто лежать на дорозі або стежці. Але ось, при вашому наближенні, один такий темний «камінчик» раптом починає рухатись короткими стрибками. При цьому стали помітні чотири крихітні лапки – дві короткі передні і дві значно довші задні. Це жабеня ропухи сірої – найбільш звичайного і численного представника ряду Безхвостих земноводних у листяних лісах НПП «Голосіївський». Зараз ця малеча прямує до лісу, де буде вести самотній потаємний спосіб життя, вдень ховаючись під корінням дерев або у норах гризунів, а вночі виходячи на полювання. А через 3-4 роки, коли підросте і досягне статевої зрілості, вона повернеться до тієї ж водойми, де народилась сама аби дати життя новому поколінню ропух сірих.
І ви, шановні відвідувачі парку, теж можете долучитись до цього процесу: під час відвідин водойм і прогулянок лісом дивіться уважніше собі під ноги та навкруги – цим ви реально збільшуєте шанс крихітної ропухи сірої (та й іншої різноманітної живої дрібноти) на продовження свого роду. Цінуйте будь-яке життя, адже створюється воно дуже важко, а знищити його – надзвичайно легко!