Загальна оцінка сучасного стану Горіхуватських ставків
У зв’язку із запланованими розчисткою та благоустроєм ставків на Горіхуватському водотоці науковці НПП «Голосіївський» провели дослідження сучасного стану цих водойм, адже тут раніше були виявлені і і види рослин, занесені до Червоної книги України (2009), і рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України, а також різноманітне тваринне населення.
На жаль, у зв’язку зі значним, постійно зростаючим рекреаційним навантаженням на екосистеми Горіхуватських ставків, місцеве біорізноманіття вже зазнало негативних змін, навіть до повного зникнення популяцій окремих рідкісних видів.
Ставок №1 є найбільш мілководним в Горіхуватському каскаді. Він поступово заростає гірчаком земноводним Persicaria amphibia і рогозом широколистим Typha latifolia. Це – єдина з водойм цього каскаду, де у невеликій кількості нині було виявлено водяний горіх плаваючий Trapa natans, занесений до Червоної книги України (ЧКУ) – раніше ця реліктова рослина взагалі тут не вказувалась.


Фітокомплекси ставка №2 за останні роки найбільше постраждали від рекреаційного навантаження. Зокрема, при створенні причалу для катамаранів тут було здійснене очищення акваторії та прибережної смуги від водної та коловодної рослинності. При цьому тут були повністю знищені популяції червонокнижного водяного горіха плаваючого і регіонально рідкісного бульбокомишу морського Bolboschoenus maritimus.


На ставку №3 вздовж правого берега розміщуються доволі значні зрості глечиків жовтих Nuphar lutea, угруповання яких занесені до Зеленої книги України. Раніше співдомінантом в цих угрупованнях виступав водяний горіх плаваючий, але нині він тут повністю зник. До того ж, в цій водоймі спостерігаються ознаки зміни гідрологічного режиму – уріз води місцями відступив від берегової лінії на 30-50 см, змусивши листя глечиків жовтих не плавати на поверхні води, а високо стирчати з неї.

над поверхнею

над поверхнею
Своєрідністю наявного біорізноманіття відзначається ставок №4, розташований біля Голосіївської площі. Під час обстеження тут були відмічені чималі за площею угруповання глечиків жовтих, а також невеликі прибережні зарості рогозу Лаксмана Typha laxmannii – регіонально рідкісного виду, який знаходиться тут на крайній північній межі поширення (до того ж це – єдине місцезростання в Парку). На цьому ж ставку непогано себе почувають і такі декоративні адвентивні види як латаття рожеве Nymphaea rosea (про нього ми розповідали на сайті НПП раніше ) та латук водяний Pistia stratiotes родом з Південної Африки.



Тваринний світ Горіхуватських ставків хоч і не можна назвати дуже багатим (дається взнаки сильний вплив міста), проте він все-таки є різноманітним і цікавим для відпочиваючих тут жителів Києва. Так, по водних плесах плавають численні зграї крижнів Anas platyrhynchos, на заростаючих мілководдях полюють на рибу та жаб чаплі сірі Ardea cinerea, а в заростях рогозу тримаються дорослі та молоді лиски Fulica atra та курочки водяні Gallinula chloropus. На ставку №3 був відмічений рибалочка звичайний (блакитний) Alcedo atthis Під водною поверхнею плавають зграї карасів і різних мальків, яких нерідко полохають окуні річкові Perca fluviatilis. Над водою полюють великі та малі різнокольорові бабки.

яких відвідувачі Парку із задоволенням годують



























