Водно-болотні комплекси НПП «Голосіївський»

2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь. Хоча водно-болотні угіддя (ВБУ) міжнародного значення на території НПП «Голосіївський» відсутні, але тут є водно-болотні комплекси, що характеризуються цінним біорізноманіттям – у межах м. Києва вони відіграють значну природоохоронну, рекреаційну та еколого-просвітницьку функції.

Найбільші площі такі комплекси займають у долині р. Віта (правої притоки Дніпра) на території Лісниківського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ). Саме тут ця річка має численні розгалуження на водотоки, у більшості заболочені. 

Калюжниця болотна
Калюжниця болотна прикрашає навесні неглибокі водотоки та болота

Такі заболоченні ділянки є притулком багатьох гідрофільних видів рослин і тварин, зокрема занесених до Червоної книги України – цибулі ведмежої, зозулиних сліз яйцевидних, коручки чемерниковидної, орлана-білохвоста, горностая, лося та ще цілої низки рідкісних малопоширених видів.

Найбільшою водоймою на території НПП «Голосіївський» є озеро Шапарня у долині р. Віти. Лише тут можна побачити латаття біле, а в його улоговині ― косарики черепитчасті та рідкісну папороть вужачку звичайну. 

Пухирник звичайний
Комахоїдна  водна рослина – пухирник звичайний (оз. Шапарня)

 

Вужачка звичайна
Реліктова папороть вужачка звичайна (улоговина оз. Шапарня)

Своєрідним, як за походженням, так і за біорізноманіттям, є водно-болотні комплекси в північній частині Парку, в долині р. Любка (правої притоки р. Ірпінь). Тут знаходиться унікальне низинне болото Романівське з реліктовим видом березою низькою (Червона книга України). На обводнених ділянках болота зростають такі рідкісні рослини як образки болотні, бобівник трилистий, вовче тіло болотне, на більш сухіших ділянках синюха голуба, родовик лікарський. 

Романівське болото
Підтоплений чорновільшняк на краю Романівського болота

 

Образки болотні
Регіонально рідкісні болотні види – образки болотні (квітує) та вовче тіло болотне

Окрім описаних вище комплексів водні екосистеми Парку зберігають надзвичайно рідкісні, занесені до ЧКУ види – сальвінію плаваючу, водяний горіх плаваючий, пухирник малий, видру, а також багато інших гідрофільних видів рослин і тварин, пов’язаних із водно-болотними комплексами Парку.

Вуж
Курочка водяна гніздиться на Горіхуватських ставках

 

Вуж звичайний
Вуж звичайний – типовий мешканець прибережно-водних смуг

 

Квакша звичайна
Деревна жаба квакша звичайна – типовий мешканець заболочених ділянок