Облік тварин на території НПП «Голосіївський»

На територіях природних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парків полювання суворо заборонене (ст. 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд»), проте на теренах цих об’єктів природно-заповідного фонду мешкає чимало представників фауни хребетних з так званої групи «мисливських тварин» – ратичні, хижі, зайцеподібні, гуси, качки, кулики, голуби та інші.

На території НПП «Голосіївський» мешкає близько 30 видів тварин, які належать до цієї категорії – кабан, козуля європейська, лось (ЧКУ), норка американська, куниця лісова, борсук, лисиця звичайна, ласка, горностай (ЧКУ), заєць сірий, бобер, білка звичайна, качки, лиски, голуби та деякі інші.

Облік тварин В НПП "Голосіївський"
Учасники проведення обліку мисливських тварин

Проведення регулярних обліків тварин в межах національного природного парку – обов’язковий захід, який дозволяє встановити чисельність та її динаміку (по сезонах і роках) певних видів мисливських тварин і дає можливість скласти об’єктивне уявлення про стан їх популяцій на території НПП.

Оскільки зима 2019/2020 років видалася дуже теплою і майже безсніжною, провести повноцінні індивідуальні зимові маршрутні обліки не вдавалося. Тож, останнім перед сезоном розмноження було вирішено провести колективний облік мисливських тварин методом прогону. Це – один з найбільш точних методів обліку не лише копитних, але й інших тварин, його можна вважати основним методом колективного обліку мисливських тварин на території НПП «Голосіївський».

Облік тварин в НПП "Голосіївський"
Учасники проведення обліку мисливських тварин

Проведення обліку було призначено на 29.02.2020 р. (суботній вихідний день був обраний на прохання волонтерів). Організаторами цього заходу були Лісниківське природоохоронне науково-дослідне відділення НПП «Голосіївський» (відповідальний – Хрунов В.О.) та науково-дослідний відділ (відповідальний – Клєстов М.Л.). В обліках також брали участь провідний фахівець Інституту зоології НАНУ Смаголь В.М., місцеві мешканці. Облікові роботи проводились на територіях кварталів 23 та 29 Лісниківського ПНДВ. 

Облік тварин в НПП "Голосіївський"
Останні вказівки загоничам та обліковцям

Погодні умови видались сприятливими для проведення облікових робіт – вдень було сонячно та по-весняному тепло.

В результаті узагальнення зібраної учасниками обліків інформації (візуальна фіксація мисливських тварин, фіксація їх слідів та ознак життєдіяльності) встановлено перебування на обліковій території лисиці звичайної, козулі європейської, свині дикої, лося (занесений до Червоної книги України), зайця сірого. Найбільш численними були козулі
 

Облік тварин в НПП "Голосіївський"
Обговорення результатів обліків