Рослини НПП «Голосіївський». Підсніжник білосніжний (Galanthus nivalis L.)
Підсніжник білосніжний, або підсніжник звичайний – багаторічна трав’яниста рослина заввишки 8-15 см, яка одна з перших квітує у нашій флорі.
Рано навесні з’являються з-під снігу молоді згорнуті листочки. Згодом над двома листочками підіймається циліндричне стебло з тендітною звислою квіткою. Квітка – сніжно-біла, з шести пелюсток – трьох зовнішніх та трьох внутрішніх, з зеленою смужкою по краю.
Квітує підсніжник білосніжний у березні – квітні, в теплі зими може з’являтись у лютому, навіть фіксувався у січні. Підсніжник належить до групи весняних ефемероїдів - рослин із коротким періодом активності. Вже в кінці травня надземна частина відмирає, а під землею залишається лише цибулина до наступної весни.
Розмножується підсніжник цибулинками та насінням.
Підсніжник білосніжний поширений в листяних, переважно дубово-грабових, лісах, на галявинах, серед чагарників в Правобережному Лісостепу, Розточчі, Українських Карпатах, Закарпатті, Передкарпатті, рідше на Поліссі та в Лівобережному Лісостепу, дуже рідко в степу.
Підсніжник білосніжний – декоративний ранньовесняний вид, що скорочує своє поширення внаслідок зривання на букети (часто на продаж), викопування цибулин, рекреаційного навантаження.
Раніше на території, яка увійшла до складу НПП «Голосіївський», підсніжник білосніжний був доволі розповсюдженим видом, особливо в Голосіївському масиві, де переважають улюблені для нього дубово-грабові ліси. Але внаслідок дії антропогенних чинників на початку 2000-х років популяції підсніжника майже не відмічались.
Із створенням НПП «Голосіївський» спостерігається відновлення популяцій та розширення місцезростань цієї ранньоквітучої рослини, яка для багатьох є одним з головних символів весни. На сьогодні зафіксовано місцезростання підсніжника білосніжного у всіх частинах НПП «Голосіївський» - в першу чергу, у Голосіївському лісі (центральна частина НПП), а також у Святошинсько-Біличанському лісовому масиві на півночі та в урочищі Лісники в південній частині парку. З метою відновлення виду здійснена його репатріація у природні екосистеми Голосіївського парку ім. Рильського. Здійснюється моніторинг стану існуючих популяцій.
Підсніжник білосніжний занесений до Червоної книги України.
Нагадуємо, що пошкодження, збирання, продаж (навіть зі свого городу) рослин з Червоної книги України або негативний вплив на середовище їх зростання є порушенням законодавства!
Крім того, підсніжники, як і всі інші первоцвіти, дуже швидко в’януть після зривання (буквально за кілька годин). Тому купування букетів первоцвітів не принесе тривалого естетичного задоволення, але підтримає попит на порушення законодавства та сприятиме скороченню кількості або навіть зникненню цих рослин у природі.
Стаття про весняні квіти НПП "Голосіївський" - тут.
За матеріалами науково-популярного видання від співробітників НПП «Голосіївський»: Первоцвіти. Тендітна усмішка весни НПП «Голосіївський»/ О.І. Прядко, Р.Я. Арап, О.В. Крижановська (Волохова), О.Т. Крижановська, - К.: НУБіП України, 2014. – 81 с.
Фото: Олег Година