Рослини НПП «Голосіївський». Проліска дволиста (Scílla bifólia L.)

Народні назви проліски – синетка, синій підсніжник, небесник, рястик, зілля голубе. Проліска дволиста – багаторічна трав’яниста рослина 10-20 см заввишки. Як і підсніжник, є весняним ефемероїдом*. В землі знаходиться потовщена цибулина. Рослина має два широколінійні листки, згори жолобчасті, до основи – звужені. Яскраво-блакитні квітки зібрані у 2-10-квіткове суцвіття. 

Проліска дволиста

 

Досить часто пролісками називають підсніжники, вважаючи, що це дві назви однієї рослини, хоча види зовсім не схожі між собою навіть за своїм зовнішнім виглядом.

* Ефемероїди – багаторічні рослини з коротким, до кількох тижнів, періодом активності надземних частин. В інші пори року перебувають у стані спокою під землею у вигляді цибулин, бульб, кореневищ. До ефемероїдів належить велика група ранньоквітучих рослин - підсніжник, проліска, рясти, анемони, пшінка весняна, зірочки (гусячі цибульки), цибуля ведмежа (черемша) та інші.

Проліски навесні з’являються другими за підсніжниками, одразу після танення снігу. Рослина спокійно переносить морози і здатна завдяки особливим клітинам пробивати ущільнений шар весняного снігу або лісової підстилки з минулорічного опалого листя (таку властивість мають і деякі інші первоцвіти).

Проліска дволиста

 

Проліска дволиста

 

Проліски в лісі можуть утворювати суцільний блакитний килим. Квіти розміщені на довгих прямих квітконіжках. Між двох витягнутих листів стебло нагадує стрілу в натягнутому арбалеті. Розмножується проліска цибулинами – дітками і самосівом. Насіння розноситься лісовими мурашками. На початку літа після відмирання листків проліска переходить у стан спокою. Восени в цибулині починають розвиватись квітоносні пагони, які формуються протягом зими. 

Проліска дволиста поширена переважно в листяних лісах Лісостепу, рідше зустрічається у всіх інших природних зонах на території України.

Проліска дволиста

 

В межах НПП «Голосіївський» проліска дволиста росте у всіх частинах – в Голосіївському лісі, в урочищі Лісники, урочищі Теремки, Святошинсько-Біличанському масиві, але зазвичай невеликими групами, тому вид включений до списку регіонально рідкісних рослин м. Києва і знаходиться під охороною. 

Проліска дволиста

 

Проліска дволиста

 

Нагадуємо, що продаж первоцвітів та збір їх в межах територій природно-заповідного фонду є адміністративними правопорушеннями, які тягнуть за собою накладення штрафу. 
Крім того, як і майже всі інші первоцвіти, проліски дуже швидко в’януть, тож час естетичного задоволення від краси цих квітів у вигляді букетів буде зовсім недовгим – всього лише кілька годин.

За матеріалами науково-популярного видання від співробітників НПП «Голосіївський»: Первоцвіти. Тендітна усмішка весни НПП «Голосіївський»/ О.І. Прядко, Р.Я. Арап, О.В. Крижановська (Волохова), О.Т. Крижановська, - К.: НУБіП України, 2014. – 81 с.

Фото: Олена Андрієвська, Олег Година

Проліска дволиста