Дуб червоний (Quercus rubra). Інвазійний вид

Дуб червоний (Quercus rubra)

Дуб червоний або дуб північний -  дерево родини букових до 30–35 м заввишки з густою, широкою кроною, міцними гілками і товстим прямим стовбуром. Кора сіра, тонка, гладка. Своїй назві завдячує листю, яке восени набуває насичено-червоного кольору.

Коренева система розвинена, коріння росте у глибину. Довжина кореня дорівнює висоті надземної частини дерева.  Листки глибоковиїмчасті, тонкі, блискучі, до 15–20 см, із 3–5 загостреними кінчиками з кожної сторони листка.

Цвіте дуб червоний одночасно з розпусканням листя, в кінці травня — на початку червня. Плоди - жолуді кулясто-яйцеподібної форми, 2–3 см, блискучі, червоно-коричневі, запушені. 
 

Дуб червоний
Стовбур дуба червоного на екостежці

Червоний дуб поширений переважно у помірних областях Північної Америки включно до Канади. До Європи був завезений в 17 столітті, в Україну потрапив у 18-19 столітті.

На даний час у більшості європейських країн, у тому числі і в Україні, дуб червоний вважається небезпечним інвазивним видом через високу конкурентоздатність та витіснення місцевих видів. Він успішно пристосувався до нових умов та почав активно розмножуватися, часто витісняючи при цьому корінні види, і в цьому його небезпека.

Окрім цього, відзначено негативний вплив цього дуба-чужинця на ґрунт через підвищення кислотності. 

Листя дуба червоного значно щільніше, ніж у дуба звичайного, тому восени це листя покриває землю навкруги таким шаром, що інші рослини, той же наш звичайний дуб, не можуть крізь нього пробитися: мікроорганізмів, які сприяють розкладанню червоного листя, в наших лісах просто немає. Світла під червоним дубом теж мало - через його щільну крону. Цей дуб зараз є всюди, і може виникнути така ситуація, що поступово він почне витісняти наш місцевий дуб, хоча це і дуже повільний процес.

В 2023 році, відповідно до наказу Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України № 695/39751 від 05.05.2023 року дуб червоний включений до "Переліку чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів", з відповідною забороною використовувати його для створення та відновлення лісів та полезахисних смуг в Україні.
 

Дуб червоний

 

До екостежки "Ліс і клімат"

Опис маршруту
Клен гостролистий. Черешня. Граб звичайний. Липа серцелиста (дрібнолиста). Береза повисла. Ясен звичайний. Дуб Червоний. Дуб звичайний.