Граб звичайний (Carpinus betulus L.)
Граб звичайний (Carpinus betulus L.)
Граб звичайний - дерево від 7 до 25 м заввишки роду граб родини березових (Betulaceae). Представники роду зростають в північній півкулі: більшість видів в Азії, особливо в Китаї. В Україні росте два види: граб звичайний і граб східний.
Граб вирізняється ребристо-незграбним потрісканим у нижній та гладеньким у верхній частині стовбуром зі сріблясто-сірою корою. Листя овальне 6-15 см завдовжки та 3-6 см завширшки, загострене, гофроване, з зубчастими краями, зверху темно-зелене, а в осінній період його забарвлення змінюється від темно-пурпурового до лимонно-жовтого.
Навесні дерева граба прикрашають жовтувато-зелені сережки.Чоловічі сережки до 6 см завдовжки, зібрані в циліндричні квіткові суцвіття. Жіночі сережки короткі, компактні, до 2 см завдовжки при достиганні видовжуються до 15 см, малоквіткові.
Плід — невеликий горіх, 3-6 мм в довжину, овальної форми, бурого забарвлення, ребристий на дотик. Зверху плід має залишки оцвітини. Плоди знаходяться в основі листоподібної обгортки (плюски).
Дерево граба віддає перевагу достатньо зволоженим вапняним, пухким і плодючим ґрунтам; деякі види виносять сухі вапнякові ґрунти. Граби не виносять заболочених і кислих ґрунтів. За ступенем тіньовитривалості окремі види дуже різняться.
Граб росте у другому ярусі листяних, рідше мішаних лісів. У Голосіївському лісі граб звичайний є найпоширенішим деревом.
Цікаві факти про граб:
1. Згідно з однією з версій, праслов'янське *grab(r)ъ пов'язане за походженням з дієсловом *grebti («гребти», «зривати», пор. «гарбати») — через те, що грабове листя зривають на корм худобі.
2. Плодами граба (бурий горіх) люблять ласувати лісові мешканці: білки, миші.
3. З його надзвичайно твердої деревини виготовляють дерев’яні деталі музичних інструментів, паркет, топорища тощо, а з листя отримують дубильну речовину.
До екостежки "Ліс і клімат"
Опис маршруту
Клен гостролистий. Черешня. Граб звичайний. Липа серцелиста (дрібнолиста). Береза повисла. Ясен звичайний. Дуб Червоний. Дуб звичайний.