Фіалка запашна (Viola odorata L.)
Фіалка запашна (Viola odorata L.) — багаторічна трав'яниста рослина родини фіалкових (Violaceae), одна з найвідоміших ранньовесняних квіток. Цей вид відомий також під народними назвами фіа́лка паху́ча, кі́нські копи́тця та пі́длісок. Її поява на лісових галявинах і узліссях Голосіївського парку — одна з перших ознак справжньої весни.
Фіалка запашна має коротке повзуче кореневище та прикореневі листки серцеподібної форми на довгих черешках. Квітки запашні, поодинокі, розташовані на довгих квітконіжках, неправильні, роздільнопелюсткові.
Квітки розміщені на окремих квітконосах, що піднімаються над розеткою листя. Одна із пелюсток видовжена у шпору. Цвітіння триває з кінця березня до початку травня, залежно від погоди.

Viola odorata розмножується переважно вегетативно, дещо рідше — насінням.
Рослина росте у світлих листяних та мішаних лісах, на узліссях, серед чагарників, у парках, садах. У Голосіївському НПП її можна знайти в різних частинах Парку.
Здавна відома як лікарська та парфумерна рослина. У народній медицині вона застосовувалась як відхаркувальний, заспокійливий та протизапальний засіб.
У культурі фіалка є символом скромності, пам’яті й весняного відродження.