Екостежки НПП "Голосіївський"

В межах сучасної території НПП "Голосіївський" розробкою стежок займались ще до створення парку.

На початку 2000-х років в урочищі Лісники, розташованому у зеленій зоні міста (поблизу Конча-Заспи), було прокладено екологічну стежку «Лісники». 

Загалом, в початковому варіанті тоді було розроблено систему з трьох маршрутів в урочищі «Лісники», кожен з яких мав свої особливості. Маршрути відрізнялись не лише набором екосистем, характером ландшафтів, рослинним та тваринним світом, але мали і сезонну специфіку.

Крім того, до створення НПП у Голосіївському лісі була розроблена та описана екологічна стежка "Голосіївський ліс".

Унікальний Голосіївський ліс з усіх боків оточений житловими масивами. Тому нині цей природний масив має розвинену мережу стежок, стихійно прокладених його відвідувачами. Іноді організація еколого-пізнавальних маршрутів дозволяє концентрувати на них до 60-80% рекреантів, що істотно зменшує навантаження на решту території і забезпечує оптимальне поєднання рекреації з охороною природних комплексів. 

В центральній, найбільш відвідуваній, частини парку (Голосіївський ліс) на сьогодні розроблено еколого-пізнавальні стежки: «Голосіївські схили біля Дідорівських ставків», «Від Феофанії до Дідорівки», «Китаївські ставки Голосієва», «Перстень Мавки».

Еколого-пізнавальна стежка «Голосіївські схили біля Дідорівських ставків» знаходиться в одному з мальовничих частин НПП «Голосіївський». Мандруючи стежкою, можна побачити стрімкі погорбовані схили з різноманітним рослинним і тваринним світом, кремезні вікові дуби, серед яких виділяється Дуб Петра Могили, Дідорівський водотік з каскадом ставків, пам’ятку природи «Святе цілюще джерело» та золотоверхий Свято-Покровський монастир(Голосіївська пустинь), що виблискує куполами над ставом.

 

Еколого-пізнавальна стежка «Між Феофанією і Дідорівкою» розпочинається неподалік від київської кільцевої автотраси на перетині доріг, які ведуть до Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України та до Національного музею народної архітектури та побуту України в с. Пирогово. Стежка проходить Голосіївським лісом біля Головної астрономічної обсерваторії, далі – до с. Самбурки і закінчується біля Дідорівських ставків. Маршрут охоплює все різноманіття природних комплексів одного із своєрідних місць Голосіївського лісу і знайомить відвідувачів із цікавим і різноманітним рослинним і тваринним світом, історичними фактами та легендами.

Еколого-пізнавальна стежка «Китаївські ставки Голосіїва» знаходиться в історичній місцевості Китаїв. Стежка починається біля Свято-Троїцького чоловічого монастиря (Китаївська пустинь), який видно з різних точок маршруту, і проходить вздовж каскаду ставків на Китаївському водотоці до стародавніх печер, що знаходяться на верхівці стрімкого схилу, прилеглого до каскаду озер. Саме цей схил є центральною частиною пам’ятки археології загальнодержавного значення – Китаївського городища. Маршрут охоплює каскад ставків і знайомить відвідувачів із рослинним і тваринним світом, екологічними особливостями водойм, формами рельєфу, пам’яткою археології, історичними храмами та стародавніми печерами.

Для найменших відвідувачів парку розроблено стежку «Перстень Мавки» із своєю легендою та екологічною грою «В Чарлісі». Ця стежка знаходиться біля окружної дороги, неподалік від Національного музею народної архітектури та побуту України (с. Пирогово). Маршрут знайомить відвідувачів із цікавим рослинним і тваринним світом, історією цієї місцевості, легендами, історико-культурним оточенням. 

В південній частині Парку розробляється екостежка, присвячена спостереженню за птахами, а також комбінований пізнавальний маршрут, який знайомить з терасами р.Дніпро та частиною Київського укріпленого району (залишки споруд батальйонного району оборони  № 14). В Святошинсько-Біличанському масиві, який увійшов до складу НПП «Голосіївський» в 2014 році, розпочато розробку ще двох нових екологічних стежок – в Пущі-Водиці (еколого-пізнавальна стежка «Пуща-Водицькі джерела вздовж р. Котурка») та поблизу житлового масиву Біличі.

Подальше проектування мережі екостежок в різних частинах НПП «Голосіївський» сплановане таким чином, щоб максимально репрезентувати різноманітність екосистем парку та історико-культурних цінностей, а також охопити різні за віком, можливостями, спрямуванням інтересів групи відвідувачів.