Ксилокопа, або бджола-тесляр

Іноді повз вас проноситься з густим гудінням якась велика синьо-чорна комаха з темними коричневими або темно-синіми крилами, що схожа на джмеля, але без звичної для нього яскравої волохатої шубки. Це ксилокопа, або бджола-тесляр, прекрасний запилювач рослин. Назвали її теслярем, тому що гнізда свої вона робить здебільшого в порожнинах всохлих дерев, пеньках чи стінах дерев’яних будівель, телеграфних стовпів, вигризаючи деревину власними щелепами.

Ксилокопа
Ксилокопа, або бджола-тесляр

В Україні живуть 3 види ксилокоп, і всі вони занесені у Червону книгу, оскільки сухі дерева та дерев’яні будинки не так уже й часто зустрічаються тепер. Потерпає ця бджола також від застосування отрутохімікатів, якими обробляють сади, поля, ліси.

В НПП «Голосіївський» ксилокопу звичайну (Xylocopa (Xylocopa) valga Gerstaecker) можна зустріти частіше, оскільки тут для комах та інших представників фауни, що живуть у деревині, спеціально лишають деяку кількість всохлих дерев.

Оберігають ксилокопу й як дуже цінну комаху, бо запилює вона квітки 60 видів рослин 22 родин, літає ж з травня по серпень. Пиклом та нектаром годує бджола-тесляр своїх личинок ціле літо, а восени вони перетворюються на лялечок, з яких виходять бджоли нової генерації, що зимують.  

Ксилокопа
Ксилокопа, або бджола-тесляр